Čitateľská výzva 2016

Veľmi rád čítam a plním výzvy – aj preto som sa zúčastnil Čitateľskej výzvy 2016. Pravidlá boli jednoduché – prečítať 20 kníh, ktoré spĺňajú určité podmienky.

Knižnú výzvu sa mi podarilo splniť na 100 percent, aj keď som čiastočne podvádzal – Vesmírneho skokana som začal čítať v roku 2015 a Volanie divočiny som dočítal až v roku 2017. Do jedného z rokov som ich však zaradiť musel, no nie? Väčšinu kníh som čítal náhodne a až potom ich zaraďoval do patričných kategórií, takže to naozaj nepôsobilo ako povinné čítanie.

Okrem “výzvových” kníh som prečítal aj ďalšie tri-štyri, takže v priemere to boli dve knihy za mesiac. Tento rok som si dal predsavzatie prečítať jednu knihu týždenne a opäť plánujem použiť menší trik – budem čítať veľa kratších kníh. To ale neznamená, že sa chcem vyhnúť tým dlhším – plánujem prečítať aj tisíc stranového Musašiho.

A aké knihy som teda v Knižnej výzve 2016 prečítal?


1. Kniha začínající stejným písmenem jako tvé křestní jméno

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Lazy Man’s Guide to Success

Lazy Man’s Guide to Success (Bill O’Hanlon)

 Príručka úspechu pre všetkých lenivých ľudí, ktorá tvrdí, že ak robíte to, čo vás naozaj napĺňa a baví, tak vôbec nevadí že ste lenivý – prestanete vnímať čas a samotná činnosť vás pohltí tak, že sa jej úplne oddáte. Napriek na prvý pohľad povrchnému prístupu ponúka oveľa praktickejšie tipy a triky. V tohtoročnej knižnej výzve sa chystám prečítať jej protipól – knihu So Good They Can’t Ignore You, ktorá tvrdí pravý opak. Dlhodobý pocit naplnenia podľa nej prichádza až po tom, čo sa stanete v danej činnosti expertom.

 2. Kniha poprvé vydaná v roce 2016

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Grand Adventures (Alastair Humphreys)

Grand Adventures (Alastair Humphreys)

Rozhovory s dobrodruhmi z celého sveta, ktoré majú za cieľ inšpirovať a motivovať ku vlastným veľkým cestovateľským výpravám. Alastair sa snaží ukázať, že cestovanie je oveľa dostupnejšie ako sa môže na prvý pohľad zdať a že na veľké dlhotrvajúce dobrodružstvá môže stačiť aj malý rozpočet  – tisíc libier.

 3. Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih na DK

Saturnin (Zdeněk Jirotka)

Saturninovský humor si ma okamžite získal a túto knihu považujem za jednu z najvtipnejších, aké som kedy čítal. Prekvapuje ma, že som sa o nej dozvedel až teraz.

 4. Kniha napsaná nebo inspirovaná skutečností

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Vesmírný skokan

Vesmírný skokan (Felix Baumgartner)

To, ako rakúsky skydiver Felix Baumgautner v roku 2012 skočil zo stratosféry sledoval v priamom prenose celý svet. Kniha odhaľuje zákulisné informácie o projekte, ale aj počiatky jeho skydiverskej kariéry. Úžasne spracovaná kniha s bohatou fotodokumentáciou.

 5. Kniha, která byla přeložena do angličtiny

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Veronika Decides to Die (Paulo Coelho)

Veronika Decides to Die (Paulo Coelho)

Od Paula Coelha som prečítal asi päť kníh. Viac som ich už v pláne prečítať nemal, pretože som nadobudol pocit, že píše stále o tom istom. Kniha o Veronike je našťastie výnimkou a myslím, že zaujme aj ľudí, ktorí jeho tvorbu príliš nevyhľadávajú.

 6. Kniha, která má méně než 200 stran

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt The Simple Guide to a Minimalist Life (Leo Babauta)

The Simple Guide to a Minimalist Life (Leo Babauta)

Minimalistická kniha o minimalizme od autora legendárneho blogu Zen Habits. Odporúčam každému, koho zaujíma minimalizmus a hľadá dobrý zdroj informácií s ktorýmI začať.

 7. Kniha, která byla zfilmovaná

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt A Christmas Carol collins classics

A Christmas Carrol (Charles Dickens)

Tématicky som si ju prečítal vo Vianočnom období myslím, že si z toho spravím tradíciu.

8. Kniha, která má více než 400 stran

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Všemi dary obdarovaná (M. R. Carey)

Všemi dary obdarovaná (M. R. Carey)

Knižku preložila moja spolubývajúca a napriek tomu, že to je najdlhšia kniha z môjho zoznamu, tak sa čítala veľmi ľahko – asi to bude skvelým prekladom! 🙂 Postapokalyptických príbehov je v dnešnej dobe veľa, no tento sa medzi nimi určite nestratí.

 9. Kniha od veřejně známé osobnosti (ne spisovatele)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Support truban

Support (Michal Truban)

Kniha od zakladateľa najväčšieho webhostingu na Slovensku ponúkla vhľad do zaujímavej histórie firmy Websupport, ale aj cenné tipy pre ľudí, ktorí ešte len chcú založiť svoju vlastnú firmu. Skvelo napísaný a veľmi čtivý pohľad do zákulisia jednej z najlepších firiem na Slovensku.

 (pozn.: nejedná sa o reklamu a zmienka o tejto knihe vôbec nesúvisí s tým, že mám od Websupportu hosting zadarmo)

 10. Kniha povídek

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Budu ti vyprávět (Jorge Bucay)

Budu ti vyprávět (Jorge Bucay)

Zbierka poučných, motivačných a inšpiračných poviedok, ktoré spája príbeh mladého študenta a jeho psychológa. Knihu hodnotím pozitívne, aj keď sa mi príbeh, ktorý poviedky spájal zdal zbytočný.

11. Kniha od českého autora

Jak uběhnout maraton za 100 dní (Miloš Škorpil)

O tejto knihe som sa dopočul v rozhovore s jej autorom na DVTV. Ihneď som si ju našiel na internete a keď som zhodou okolností zistil, že asi za 120 dní bude Košický maratón, okamžite som sa naň prihlásil a rozhodol sa ju otestovať. Okrem tréningového plánu ponúka komplexné informácie pre každého bežca začiatočníka sprevádzané rôznymi zaujímavosťami. Zhltol som ju veľmi rýchlo, čítala sa skoro sama. Navyše po úspešne zvládnutom Košickom maratóne môžem potvrdiť, že naozaj funguje!

 12. Kniha od autora píšícího pod pseudonymem

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Volanie divočíny

Volanie Divočiny (Jack London)

Úžasný príbeh psa Bucka žijúceho v severskej divočine ma už od začiatku očaril. Napriek tomu, že som často počul, že Jack London severskú prírodu až prehnane idealizuje, v tejto knihe pôsobila drsne a nemilosrdne.

 13. Kniha autora oceněného Nobelovou cenou

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt O Myšiach a ľuďoch (John Steinbeck)

O Myšiach a ľuďoch (John Steinbeck)

Príbeh Lennieho a Georga ktorí putujú za prácou som prečítal len pred pár dňami, no doteraz vo mne rezonuje. Čítal sa veľmi ľahko. O to viac nad ním ešte stále premýšľam a snažím sa knihu v sebe vstrebať.

14. Kniha přečtená za jediný den

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Harry Potter and the Cursed Child

Harry Potter and the Cursed Child (John Tiffany, Jack Thorne, J.K. Rowling)

Milované a preklínané pokračovanie Harry Pottera vystihli články, ktoré ho opísali ako “celkom dobrú fanfiction”. Ako kniha vôbec nefunguje, no to je len dobre – jedná sa totiž o divadelný scenár. Všetky prehnane nostalgické prvky odkazujúce na predchádzajúce diely totiž v hranej podobe majú úplne iný rozmer. Na divadelných doskách totiž strácajú zbytočnosť a viem si predstaviť, že musia pôsobiť o niekoľko stupňov lepšie. Teším sa, že si raz toto divadlo pozriem naživo

15. Kniha s číslem v názvu

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt 6 strún, 62 dní 62 eur (Marek Duranský)

6 strún, 62 dní 62 eur (Marek Duranský)

Vydanie tejto knihy som podporil na startovači ešte pred samotnou tlačou. Denník zo stopárskeho dobrodrodružstva popisuje Marekovu dvojmesačnú cestu po Európe, na ktorú si priebežne zarábal hraním na gitare. Kniha je sprevádzaná krásnymi fotografiami a ilustráciami, ktoré spolu s  QR kódmi odkazujúcimi na videá z cesty utvárajú dokonalý celok.

 16. Oblíbená kniha tvého dětství

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Malý princ levne knihy

Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

Bolo zaujímavé si prečítať túto malú knižku po rokoch. Opäť na mňa zapôsobila a veľmi rád si ju prečítam aj v roku 2017. 17. Kniha doporučená kamarádem

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Into The Wild

Into the Wild (John Krakauer)

Tématicky som si ju objednal z Amazonu ešte pred dvoma rokmi, keď som pracoval na Aljaške. Celú som si ju však prečítal až teraz. Skutočný príbeh Christophera McCandlessa je naozaj pútavý a je úžasné sledovať zanietenie, s ktorým Krakauer ide po jeho stopách. Napriek istej kontroverznosti je Christopherov príbeh veľmi inšpiratívny. Jednoznačne odporúčam.

 18. Kniha o přátelství

 Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt The Wild Truth

The Wild Truth  (Carine McCandless)

Doplnkové čítanie k predchádzajúcej knihe popisujúce rodinné vzťahy McCandlessovcov, vďaka ktorému sa stáva Christopherov McCandlesov útek do divočiny oveľa viac pochopitelnejším.

19. Populárně naučná kniha

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Astronautův průvodce životem na Zemi

Astronautův průvodce životem na Zemi (Chris Hadfield)

Ako by vyzeral váš život, keby ste sa v detstve rozhodli stať sa astronautom? Chris Hadfield popisuje nadšenie, s ktorým v detstve sledoval ako Neil Armstronga pristál na mesiaci. Odvtedy sa jeho život odvíjal jediným smerom – k splneniu snu, ktorý ho dostal až ku hviezdam. Inšpiratívne, pútavé a pohlcujúce.

Odporúčam pozrieť si aj videoklip z ISS, ktorý Chrisa Hadfielda preslávil:

20. Kniha od autora mladšího 30 let

 Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt 40 dní pěšky do Jeruzaléma (Ladislav Zibura)

40 dní pěšky do Jeruzaléma (Ladislav Zibura)

Z knihy som mal veľmi zmiešané pocity – striedavo som krútil hlavou nad nepodarenými vtipmi aby som sa o niekoľko strán ďalej nahlas smial skvelému humoru.


Veľa ľudí mi hovorí, že v dnešnej uponáhľanej dobe nemá čas čítať. Ani ja nie – a možno práve preto to stíham. Stále so sebou nosím aspoň jednu knihu a ak ju náhodou zabudnem, mám ich zopár aj v mobile. Keď cestujem, alebo niekde čakám, tak jednoducho jednu z nich vytiahnem a nechám sa ňou pohltiť. Aj preto sa tento rok opäť púšťam do ďalšieho ročníka Čtenařské výzvy. Pridáte sa?

Lukáš

Večný optimista. Hyperaktívny blázon, cvok, ktorý je denne predávkovaný endorfínmi. Veľmi rád spoznávam nových ľudí, milujem život a snažím sa ho žiť na 200%.

Môže sa Vám ešte páčiť...


Get Widget