Dvanásť novoročných výziev

Nezvyknem si dávať novoročné predsavzatia, keďže väčšinou rekapitulujem rok v lete. Tento raz ma však kopla novoročná múza a tak predsa-len urobím výnimku.

1. Prečítam 52 kníh

Kedysi mi bolo ľúto, že som takmer prestal čítať knihy. Hovoril som si, že “nemám čas”. Tak som sa rozhodol, že to napravím. V roku 2015 som ich prečítal 12. O rok neskôr to bolo už o niečo viac než 20. Ten minulý som mal veľké ambície a chcel som ich prečítať 81. Z toho 40 “normálnych” a 41 dielov legendárnej Zemeplochy. Stihol som len polovicu z oboch kategórií a dnes si myslím, že primerané tempo bez toho, aby som sa zbytočne hnal je jedna kniha týždenne. Času na čítanie mám oveľa menej ako vtedy, keď som si myslel, že ho nemám vôbec. No stačí mať knižku vždy po ruke a spríjemniť si voľné chvíle. Napríklad si ju čítať v električke cestou do práce, alebo si pustiť audioknihu pri varení a hneď to ide ako po masle. Na túto tému určite ešte napíšem podrobnejší článok.

Ako prvú som začal čitať The Beach. Vo Vianočnom období som dostal veľa skvelých darčekov, no najviac ma prekvapila a potešila práve táto knižka.

thebeach

2. Napíšem a vydám knihu

Nápadov mám veľa a myslím, že konečne nastal čas na moju prvú knižnú publikáciu. Pravdepodobne pôjde o zbierku minipríbehov v štýle Roberta Fulghuma. Ako druhú možnosť zvažujem prerod môjho blogu do vylepšenej knižnej podoby.

3. Napíšem 24 článkov na blog

V poslednej dobe (čítaj posledných pár rokov) blog naozaj zanedbávam. Práve preto si vybudujem nový návyk a budem písať aspoň dva články mesačne.

4. Ubehnem maratón pod 4 hodiny

V minulosti som už maratón ubehol po približne 70 dňoch tréningu. Tento raz by som sa naň rád pripravil aspoň o jeden-dva kúsky zodpovednejšie a vylepšil si čas o približne pol hodinu. Nebudem v tom sám – túto výzvu prijal aj môj kamoš Matej. Čoskoro kupujeme lístky, aby ani jeden z nás už nemohol vycúvať.

mar

5. Vydržím bez prestávky 10 minút v planku

Toto novoročné predsavzatie považujem zo všetkých za najťažšie. Stále však verím, že dopadne úspešne. Zdá sa, že Matejovia majú naozaj radi výzvy. Tiež v tom nebudem sám a okrem vyššie spomínaného Maťa sa ku mne pripoja hneď ďalší dvaja Matejovia.

6. Prejdem cestu SNP

Už dlhšie ma táto legendárna turistická magistrála vábi a myslím, že práve tento rok je pre ňu priam stvorený. Ako jedinú podpísanú ospravedlnenku sám pred sebou prijmem, ak by som náhodou zvolil plán B a vyrazil na inú, podobne dlhú púť.

SNP

7. Budem si pravidelne písať denník vďačnosti

Počas cestovania si denník zvyknem písať každý jeden deň. Veľa úžasných a výnimočných okamihov však zažívam aj doma a bola by škoda na ne zabudnúť. Často stačí jedno dve-slová, možno malý obrázok a spomienka sa vráti lepšie, než keby bola na fotke. Denník vďačnosti si síce píšem už roky, ale nie pravidelne a tak prišla chvíľa to zmeniť. Inšpiroval ma k tomu aj dokumentárny film Století Miroslava Zikmunda – tento legendárny cestovateľ si píše svoj denník od detstva každý jeden deň. A to žije už takmer celé storočie.

8. Zlepším sa v žonglovaní

Roky poznám základnú žonglovaciu kaskádu a mrzí ma, že neviem viac. Preto sa tento rok sa naučím aspoň 3 nové prvky žonglovania.

9. Spustím svoj tajný projekt

Zatiaľ neprezradím bližšie detaily, ale bude to naozaj stáť za to!

Luck

10. Vyleziem na Snežku a Gerlach

Pozrieť sa na Gerlach ma láka už veľmi dlho. Snežka až taká úchvatná asi nebude, už len preto, že na jej vrchol vedie asfaltová cesta. No aj tak sa veľmi rád pozriem na najvyšší bod krajiny, v ktorej dlhé roky žijem.

11. Naučím sa založiť oheň kresadlom

Ďalší z darčekov, ktorý som dostal na Vianoce je kresadlo. Do konca roku sa naučím zakladať oheň pomocou tohto dokonalého nástroja a na tom istom ohni pripravím kamarátom večeru. Ostáva len dúfať, že nedostanú len šalát.

12. V prvom rade si to všetko naozaj užijem

Tieto výzvy pre mňa nie sú niečím, čo “musím” splniť, pretože som si to povedal a zverejnil na Internete. Keby to tak bolo, nikdy by ma nebavili a veľmi rýchlo by som sa nechal odradiť. Ide skôr o mapu, ktorá mi pripomenie, čo je môj cieľ, keď sa pristihnem, že napríklad bezducho prechádzam stenu na facebooku. Nejde mi o to byť čo najefektívnejší (aj keď samozrejme čiastočne áno), ale hlavne o to, ako si spríjemniť voľný čas niečím, čo mi dáva zmysel. Je to paradox, ale práve preto si myslím, že sa mi ich naozaj podarí splniť všetky.

Lukáš

Večný optimista. Hyperaktívny blázon, cvok, ktorý je denne predávkovaný endorfínmi. Veľmi rád spoznávam nových ľudí, milujem život a snažím sa ho žiť na 200%.

Môže sa Vám ešte páčiť...


Get Widget