Kultúrny šok v New Yorku – Ron Weasley a slovenské ľudovky na Broadwayi
Už si presne nepamätám, ako ma napadlo, že sa z Aljašky pôjdem pozrieť priamo do New York City, ale bol to asi ten najhorší nápad, aký som kedy dostal. Ľudia. Všade samí ľudia. Keby som sem prišiel napríklad priamo z Brna, tak by to vôbec nebol problém a riadne by som si to užil. No po takmer štyroch mesiacoch strávených uprostred ničoho je to pre mňa ten najväčších kultúrny šok, aký som kedy zažil.
Hluk, zhon a zmätok. Z prírodného raja som sa dostal do hnusného, betónového mraveniska, v ktorom sa márne snažím nájsť aspoň nejakú krásu. To neskutočné množstvo všade prítomných ľudí ma desí a tak sa pokúšam objaviť vzácne oázy pokoja a mieru. Týmito oázami sa stávajú múzeá, parky, knižnice a môj vysnívaný Broadway.
Prvý večer vyrážam na legendárny muzikál The Jersey Boys mapujúci vznik ešte legendárnejšej kapely Four Seasons. Pred príchodom Beatles to boli oni, kvôli komu omdlievali davy nadšených fanyniek. Najviac ma v nej pobavila geniálna narážka práve na Beatles: „Everybody wants to be up front. But if there’s four of you, and you`re Ringo…“ (Každý chce stáť vpredu vo svetle reflektorov. Ale ak ste štyria a ty si Ringo… )
Ďalší deň ma čaká Once. Muzikál podľa rovnomenného filmu, ktorý som však v živote nevidel a vôbec netuším, čo ma vlastne čaká. Jediné, čo o ňom viem je to, že česká pesničkárka Markéta Irglová zaň získala Oscara vďaka pesničke Falling Slowly. Ešte pred samotnou hrou začínajú na pódiu hudobníci jammovať írsku hudbu. Husle, harmonika, gitary a cajóny vo mne vyvolávajú neskutočné nadšenie. Milujem írsku hudbu a je mi jasné, že som si vybral muzikál, ktorý sa mi bude naozaj páčiť.
Po prvej írskej pesničke nasleduje druhá a po nej… SLOVENSKÁ ĽUDOVKA?!?!!! Neverím svojim ušiam. Američania spievajú slovenskú ľudovku!!! Vôbec nechápem, čo sa to vlastne deje, ale s užasnutým úsmevom si to užívam. Postupne mi dochádza, že je v príbehu česká postava, a že jej americká predstaviteľka dokonca občas povie slovíčko-dve po česky. Slovenské ľudovky to ale ani zďaleka nevysvetľuje.
Neskôr začína kompletné (americké) herecké osadenstvo spievať Ej, padá, padá rosička a ja sa opäť ako jediný z publika nadšene smejem.
Po hre, počas ktorej ešte stihli zahrať melódiu macejka je mi jasné, že musím zistiť, ako sa slovenské ľudovky dostali na Broadway. Idem si teda pokecať s hercami. Hlavnej herečke chválim jej češtinu a lichotím jej, že jej český prízvuk je oveľa lepší ako napríklad môj americký. Pýta sa ma, či urobila nejaké chyby a tak ju chvíľku doučujem české vyznania lásky. O tom, prečo sa do hry dostali slovenské ľudovky však netuší ani ň. Moju zvedavosť zachraňuje až ďalší z hercov, ktorý hovorí: „Pôvodne sme experimentovali s moravskými, ale moc dobre to nefungovalo, tak sme ostali pri slovenských.“
Dostalo sa ku mne echo, že z vedľajšieho divadla o malú chvíľu vyjde Rupert Grint a tak herecké osadenstvo Once opúšťam a pár minút sa hrám na papparaziho. Čoskoro však predstaviteľ Rona Weasleyho mizne vo svojej limuzíne a ja pre zmenu v New Yorskom metre…