Päivä kaksi alebo rozhodnie nie o tom, ako som zaspala do školy

Môj nový domov sa volá Retrodorm, a je to preto, že je retro.
„A preto, že je retro, budete kľúče od svojej izby nosiť na krku ako v detstve,“ povedala nám Rosa, milá a krásna Fínka, ktorá je vedúcou nášho kurzu.  Celý problém okolo našich dverí je totiž ten, že sa zamykajú a odomykajú podľa toho, v akej sú práve nálade. Long story short*, odomknutie izby stojí 35€ a to je dobrá motivácia. Našťastie sme vyfasovali šnúrky na krk, za ktoré sa vôbec nemusíme hanbiť, a keď niektorí z nás už v prvý deň museli platiť spomínanú čiastku, rýchlo sme si na ne zvykli. Stále však predpokladáme, že dvere majú z našich poplatkov nejaké výnosy, a preto robia to, čo robia. Ako povedala Rosa: „The doors are tricky. DO NOT TRUST THEM.*“

DSCF5583

Ďalšia úžasná vec na Retrodorme (áno, situácia s dverami sa ráta za úžasnú. Môžem nosiť kľúče na šnúrke na krku a mám skvelú výhovorku!) je to, že sa nachádza uprostred lesa. Z hlučného centra Turku je to dvadsať minút chôdze, a z najbližšej štvorprúdovky asi dve minúty kopcom, ale akonáhle ho vystúpate, ocitnete sa vo fantastickom tichu a príjemnej vôni borovíc, ktorá našťastie vôbec nepripomína borovičku.

DSCF5539-                     DSCF5535-

 

To ticho je tak intoxikujúce, že vás núti celý čas iba sedieť vonku na hojdačke, piť čaj, a rozjímať nad tým, že STE VO FÍNSKU. Alebo spať. Ale to nebudem rozoberať, lebo potom by som vám musela povedať o tom, ako som hneď v tretí deň školy zaspala a stihla prísť až po obede. Ako sa na mňa profesori usmievali s chápavými pohľadmi. A ako som to povedala mamke, a tá ma chcela každé ráno budiť prezváňaním zo Slovenska. A to nechcem, pretože sa mi budete smiať. Aha, les!


                                               DSCF5552-                          DSCF5550-                       

 

Cez víkend však vstávam skoro, pretože je dôležité využiť ho na výpravy do neznáma. V sobotu, napríklad, symbolizovali neznámo Turkuské ostrovy. Svojich 35€ ušetrených za odomknutie izby som preto v radosťou minula na okružnú plavbu pomedzi ne, ktorá mala tri veci, za ktoré tie peniaze rozhodne stáli. Prvá, Turkuské ostrovy. Druhá, na lodi bol bufet plný dobre vyzerajúcich jedál z rýb, ktoré boli fantastické, alebo viac či menej nechutne vyzerajúcich rýb, ktoré boli tiež fantastické (a jednej, ktorá vyzerala natoľko nechutne, že som sa ju neodvážila ochutnať). No a tretia vec.. tretia vec je ten pocit, keď sedíte na lodi, ktorá sa plaví pomedzi Turkuské ostrovy, v žalúdku máte veľa dobrého jedla, a priamo nad vašou hlavou si vo vetre majestátne veje obrovský modrý kríž na bielom pozadí.

Ten pocit, že..ste vo Fínsku.

Ale to už viete.

 Fínska idylka na ostrove Ruissalo       DSCF5730

Llyrianna


*
Aby som prešla k veci
Dvere sú zákerné. NEVERTE IM.

Llyrianna

Llyrianna píše hlúposti a nazýva to blogom x)

Môže sa Vám ešte páčiť...


Get Widget