Ako som skoro zomrel pri stopovaní

Upozornenie pre rodičov: Som živý a zdravý a zásadne neodporúčam čítať nasledujúce riadky.

Svoje Aljašské narodeniny som oslávil počas noci zo 4. na 5. Júla. Oslavoval sa Deň Nezávislosti a keď odbila polnoc, aj moje narodeniny. Prvýkrát som zažil to typické americké „Happy Birthday“ a bolo to prvýkrát, čo sme si mohli spraviť táborak. Tie máme totiž nanešťastiezakázané kvôli minuloročnej „nehodke“, počas ktorej takmer chytil celý zamestnanecký kemp.

Naša párty sa koná pri jazere Otto Lake s nádherným výhľadom na hory. Z diaľky „vidíme“ ohňostroje, ktoré cez nikdy nekončiaci deň naozaj nemajú zmysel.Neďaleko je zaparkovaná  štvorkolka a jeden z kamošov ju komentuje: „To už je o dosť silnejšia mašina ako tie, ktoré máme v práci, na tej sa môžeš veľmi ľahko aj zabiť“. Párty pokračuje až do noci a tí odvážnejší skáču do ľadovo vychladeného jazera.

04072014249

(Polnočný táborák na Aljaške)

Nasledujúci narodeninový deň som pracoval a sprevádzal som naozaj super ľudí. Tiež mi zaspievali „Happy BirthDay“ a niektorých som rozsmial až k plaču. Navyše som od nich dostal svoje rekordné sprepitné.

Keďže som závislý na prechádzkach, po práci sa vydávam do dedinky Healy. Naspäť sa mi však už kráčať nechce (Trvá to asi 45 minút) a tak prvý krát v živote stopujem úplne sám. Zdvíham palec a samozrejme, ako je už na Aljašku zvykom, zastavuje prvé auto, ktoré ide okolo. Nasadám k asi 60 ročnému týpkovi, ktorý vyrástol v Healy. Som trošku nervózny – na prvý aj druhý pohľad síce pôsobí podozrivo, no na tretí pohľad je to naozaj pohoďák. Čoskoro zisťujem, že som sa v ňom nemýlil. Onedlho ma vyhadzuje na križovatke smerujúcej ku Black Diamondu – miestu, kde bývam a pracujem.

Hneď čo vyskakujem z auta vidím týpka na štvorkole, ktorý sa ma pýta, či náhodou nepotrebujem odvoz. S nadšením súhlasím a hovorím si, že štvorkolku som ešte nikdy predtým nestopol. Už som sa tu viezol na korbe auta, stopol som aj koč s koňmi (aj keď „vodiči“ sú moji kamoši a kolegovia, takže to sa úplne neráta) a stopnutie štvorkolky znelo ako príjemná novinka.

06072014259

Naskakujem za neho a štvorkolka sa rozbieha. Zrazu zisťujem zopár dôležitých informácií a ani z jednej nie som príliš nadšený:

Zistenie č. 1: vo vrecku má víno

Zistenie č. 2: asi už niečo aj stihol vypiť

Zistenie č. 3: sedíme práve na jednej z tých nebezpečne rýchlych štvorkoliek

Zistenie č. 4: nebojí sa ísť viac než nebezpečne rýchlo

Mohla by to byť sranda, keby som mal prilbu a nevedel, že ide asi 7x rýchlejšie, ako je normálne – zákruta nezákruta. To, ako sa mám správne držať mi tiež nikto nevysvetlil. Na moje kričanie nereaguje a tak si hovorím si, že si aspoň užijem posledné chvíle života a vychutnávam si jazdu. Čoskoro  s prekvapením zisťujem, že stále žijem, a že sme na mieste určenia. Vyskakujem pred Black Diamondom, kde moji kamoši neveriacky pozerajú, na čom a ako som to prišiel. Prilákal ich totiž hluk a rýchlosť štvorkolky. V duchu si hovorím, že ak niekedy budem stopovať opitých štvorkolkárov, vezmem si so sebou aspoň prilbu…

Lukáš

Večný optimista. Hyperaktívny blázon, cvok, ktorý je denne predávkovaný endorfínmi. Veľmi rád spoznávam nových ľudí, milujem život a snažím sa ho žiť na 200%.

Môže sa Vám ešte páčiť...


Get Widget