Zoznamka s krasom

Nedeľná zoznamka s Moravským krasom. Po mesiaci v lesku nového mesta konečne rande so zeleňou.

 Verejné osvetlenia zlatých dažďov ma vyprevádzajú z hlavnej cesty a prenechávajú vôni rozkvitnutých čerešní. Zjazdené plášte hladia popraskaný asflat, sedadlo tlačí kamsi pod kostrč a po rokoch oprášený bicigeľ spieva radosťou až mu nadšením hŕka reťaz. Teplučké lúče končiaceho marca vítajú bledé ramená a jemný vánok vysušuje objavší sa pot. Už som zabudol aké to je, len tak cieliť do neznáma v ústrety nariekajúcim šľachám a zrýchlenému dychu. V ústrety zobúdzajúcej sa prírode.

Černota tatranských strmín, škripot mačiek a vyľadnené žľaby za mäkko ďateľinivých kobercov a bzučanie jari. Lesné cestičky sa kľukatia objatiami paprade a zurčiace bystrinky po kvapkách odnášajú okolitý pokoj do tichúčkej Svitavy. Míňam gotické klenby krasových jaskýň. Zdobia ich fresky zvlhnutého machu a pár lesknúcich sa planžiet pripomínajúci doma spiace expresky. Ešte cyklotrasou k ruinám starého hradu a večerný asfalt prechádzajúci sa sa riekou do mesta.

 moravsky-kras

Áno uchvátilo si ma Brno. Prezdobené fasády, divadlá, šaliny, vínko. Lesk možností z každej strany. Aj tak vás všetky vymením za tmavnúce šero v tejto rozprávke.

30.3.2014

Môže sa Vám ešte páčiť...


Get Widget