O tom, ako mi na konci druhej svetovej takmer upálili rodinu

Na konci druhej svetovej vojny začali nemci ustupovať. Po celej doline pokradli približne dvetisíc kráv  a dva dni ich hnali cez dedinu. Jedného dňa prišli aj do nášho dvora. Chovali sme štyridsať-kilové prasatá, ktoré boli jedným z mála zdrojov obživy pre desať hladných krkov našej rodiny. Vtedy takmer všetko pokradli a nebolo čo jesť. Keď jedno z nich zabodli bodákom priamo pred našimi očami na dvore, rozbehlo sa a počas toho, ako z neho striekala krv, pobehovalo po dvore. Moja najstaršia sestra vedela po nemecky a neudržala sa. V záchvate hnevu im povedala: „ Keď ste si zobrali to prasa, postarajte sa aj o naše deti!“ Ak by nám totiž vyzabíjali všetky zvieratá, pravdepodobne by to znamenalo aj smrť vyhladovením aj pre nás.

Tí však boli opití a naštvane jej povedali: „všetci do chalupy“. Chystali sa ju zapáliť a tak jej prikázali: „Ty počkáš vonku a budeš sa pozerať, ako zhorí. Potom ťa zastrelíme.“ Už sa stmievalo a bolo dosť šero, takže som cez malé okienko do záhrady nenápadne vyskočila a ukryla sa u susedov. Bola by som asi jediná, ktorá by sa, okrem dvoch bratov, ktorí neboli doma, zachránila. Našťastie však na poslednú chvíľu prišiel ich veliteľ, ktorí im vynadal a poslal ich preč. Tým zachránil celú moju rodinu. V tú istú noc však v zúrivosti podpálili žídovskú synagógu, ktorá stála kúsok od nás…

Synagóga Lúky

Zachovaná fotografia synagógy pred jej vypálením

(Z rozprávania Marty Veselej, sestry mojej babky. )

Dlho som rozmýšľal, kedy by bola správna príležitosť publikovať tento príbeh na blog. V sobotou sa mi prvýkrát v živote stalo, že ma niekto vyzval k tomu, aby som si spolu s ním a jeho kumpánmi zahailoval. Myslím, že na to, k čomu vedie extrémizmus nesmieme nikdy zabudnúť. Nanešťastie však asi začína byť nutné si to neustále pripomínať.

Lukáš

Večný optimista. Hyperaktívny blázon, cvok, ktorý je denne predávkovaný endorfínmi. Veľmi rád spoznávam nových ľudí, milujem život a snažím sa ho žiť na 200%.

Môže sa Vám ešte páčiť...


Get Widget