Mesiac bez mäsa – na 31 dní “vegetariánom”

Vegetarián. Pre niektorých nadávka, pre iných záhadné stvorenie, ktoré dokáže nejesť mäso aj napriek tomu, že slanina nerastie na stromoch.

Vždy som bol zvedavý, či by som to vydržal, napríklad mesiac. A tak som sa rozhodol, že to aj naozaj vyskúšam…

image

Vegetariánov denník, deň prvý

So slzami v očiach odmietam “čínu” a nechávam sa ponúknuť len pečenými zemiakmi.

Vegetariánov denník, deň druhý

Mäso číha na každom rohu. V chladničke nachádzam poslednú domácu klobásku, ktorej sa rýchlo zbavujem (daroval som ju)… Paranoja stúpa, kontrolujem, či v čokoláde nie je ukryté nejaké mäso. Nie je.

Vegetariánov denník, deň piaty

Začínam sa zmierovať so šokujúcou informáciou. Budem sa musieť naučiť variť!

Vegetariánov denník, deň šiesty

Naučil som sa variť.

Vegetariánov denník, deň ôsmy

Chystám sa spať a dostal som chuť na tofu. Zajtra si musím dať niečo s tofu.

Vegetariánov denník, deň deviaty

Dnes sa stala výnimočná situácia a nevytiahol som päty z domu, takže žiadne tofu sa nekoná. Ale spravil som si úžasné pečené zemiaky.

Vegetariánov denník, deň desiaty

Prestávam si písať denník a stále som nejedol tofu…

Áno, presne tak. Zápisky z desiateho dňa dokumentujú moju lenivosť. Toto je však úprimná výpoveď dokumentárneho charakteru a ja nehodlám nič skrývať! Okrem zopár dní, ktoré som úmyselne zmazal, ale tvárme sa, že o tom neviete.

Udalosti v nasledujúcich dňoch nabrali nečakaný smer! Bol pokojný januárov deň (ako všetky ostatné – experiment predsa-len prebiehal v januári). Rozhodol som sa dať si v menze žampiónové knedlíky so špenátom. Toto na prvý pohľad nevinné jedlo bolo totiž v skutočnosti vinné vo všetkých bodoch obžaloby. Ukrývalo malé kúsky slaninky!!!

* Tu si predstavte dramatickú hudbu *

Ak nemáte fantáziu, tak si ju môžete aj pustiť:

Ako podtrhuje dramatická hudba plná lsti, podlosti a zrady, bol to trojský kôň. Napriek tomu, že som už ako malé dieťa čítal staré grécke povesti a báje, nedokázal som si z nich vziať ponaučenie. Nenechal som sa však odradiť, pokračoval som v experimente a konečne som si dal vysnívané tofu.

Napriek zvýšenej opatrnosti som na zákerne ukrytú slaninku doplatil ešte raz. Na mäso som pritom mal chuť len posledných pár dní a išlo skôr o opatrnosť ako o premáhanie sa.

Bolo fascinujúce sledovať reakcie okolia:

– V párkoch predsa nie je mäso, prečo nechceš hot-dog?

– Veď ty nepotrebuješ chudnúť.

– Prečo ješ vajíčko? Veď aj vajíčko je mäso!

– Vegetariáni predsa jedia ryby!

Zaujímavé boli aj zdesené pohľady ľudí, skalopevne presvedčených, že hazardujem so svojim životom.

Našli sa dokonca aj takí, ktorí si boli sto percentne istí, že po mesiaci bez mäsa predsa jednoznačne zomriem!

Píše sa 14. Február 2012, a tento príspevok píšem na blog po úspešnom ukončení experimentu ako dôkaz toho, že som stále nažive!

Ak ste čakali morálne poučenie na záver, tak žiadne nie je. Ponúkame však cenný tip pre vegetariána či vegetariánku, ktorým sa vyhrážajú, že “ak nezješ toto kura, zabijeme ďalšie dve!!!”.  Stačí povedať, že s teroristami nevyjednávate.

 

(Thursday, February 14, 2013)

Lukáš

Večný optimista. Hyperaktívny blázon, cvok, ktorý je denne predávkovaný endorfínmi. Veľmi rád spoznávam nových ľudí, milujem život a snažím sa ho žiť na 200%.

Môže sa Vám ešte páčiť...


Get Widget