Plast náš každodenný aneb obmedzenie plastov v živote

Tento týždeň som si konečne pozrel dokument A Plastic Ocean. Zachytáva znečistenie oceánu plastmi a popisuje problémy s tým spojené. Napriek tomu, že pôsobil veľmi depresívne mi pomohol viac si uvedomiť, aký je tento problém obrovský. Naša planéta sa doslova topí v plastoch a je nutné s tým niečo urobiť.

Preto mi napadlo, že spíšem 5 vecí, ktoré už som si v súvislosti s touto tématikou osvojil dávnejšie a 5 vecí, ktoré chcem v najbližšej dobe vylepšiť. Možno pre vás budú inšpiráciou a možno práve naopak inšpirujete vy mňa, čo ďalšie ešte môžem zmeniť.

 

 Ako sa snažím obmedzovať plasty v bežnom živote

Použitá elektronika

V elektronike sa používa veľa plastov na jej odľahčenie. Samozrejme používam technické vymoženosti ako každý iný, no pokiaľ je to možné, uprednostňujem repasovanú, prípadne použitú elektroniku. Týmto spôsobom som si kúpil napríklad laptop, mobil, zrkadlovku, ale aj GoPro kameru.

Nákup “bez igelitky”.

Veľmi jednoduchá vec – väčšinou nakupujem potraviny s batohom, v ktorom mám často ešte jednu malú rozkladaciu tašku. Ak nakupujem oblečenie, zvyčajne odmietnem tašku, do ktorej mi ho chcú zabaliť.

Trvalá fľaša

Vďaka tomu, že mám trvalú fľašu stále pri sebe ma vôbec neláka kupovať si ďalšiu a ďalšiu balenú vodu. Navyše v našich končinách je voda z vodovodu nezávadná a často aj chutná prakticky všade. Ja nosím so sebou Nalgene OTF 750ml a nemôže na ňu nechať dopustiť. Do budúcna si plánujem dokúpiť ešte dve-tri ďalšie fľaše, aby som sa nemusel uchyľovať k jednorazovým, keď potrebujem väčšiu zásobu vody napríklad na výletoch.

Odmietanie balenej vody zdarma

Pomerne často cestujem vlakmi, v ktorých zvyknú rozdávať malé 0.2 litrové fľaše vody zdarma. Áno, na prvý pohľad je to síce milá pozornosť, no naučil som sa ich odmietať. Je to to totiž obrovské plytvanie plastmi na jedno použitie a s trvalou fľašou mi navyše voda po ceste vôbec nechýba.

Nakupovanie banánov bez sáčku

Banány naozaj nie je nutné baliť. A nielen banány. O to desivejšie mi príde, že sa v obchodoch predávajú olúpané banány, mandarinky, alebo napríklad pomaranče, ktoré následne zabalia do plastu.

Aké kroky plánujem podniknúť najbližšie

Nanešťastie ani zďaleka nie som dokonalý, práve naopak a myslím, že v znižovaní svojej ekologickej, prípadne konkrétne plastovej stopy som ešte len na začiatku. Preto som sa po pozretí dokumentu rozhodol pre väčšiu zmenu a ako prvé mi napadli nasledujúce kroky:

Bambusove kefky

Chystám sa na to už viac než rok, no po pozretí filmu som si konečne objednal svoju prvú bambusovú zubnú kefku. Verím, že dám navždy zbohom tým plastovým. Pritom ide o veľmi jednoduchú zmenu. Istou ekologickou nevýhodou je, že som ešte nenašiel zubnú kefku, ktorá by bola vyrobená z bambusu vypestovaného u nás, ale počul som, že sa už niečo chystá. Potom bude myšlienka ekologickej kefky dovedená k dokonalosti.

Kupovať viac výrobkov v skle

Zbožňujem jogurty a aj keď je ponuka tých, ktoré predávajú v skle je oveľa obmedzenejšia, pokúsim sa zamerať práve na ne. S horčicou to bude ľahšie, ale aj tak mi predtým nenapadlo uprednostniť tú v sklenenom pohári.

Viac využívať papierové sáčky na nákup pečiva

Igelitové tašky som sa odnaučil používať už dávno, no pečivo stále nakupujem do plastových sáčkov. Riešenie mi príde pomerne ľahké – nakúpiť si zásobu tých papierových určených na pečivo a nosiť ich so sebou v taške.

Kupovať veci vo väčších baleniach

Nie vždy sa dá plastom vyhnúť, V tom prípade sa chcem naučiť kupovať napríklad orechy vo väčších baleniach a množstvo použitého plastu tak aspoň o niečo znížiť.

Ísť na operáciu očí

Nad operáciou očí rozmýšľam už dosť dlho. Nemusieť riešiť kontaktné šošovky v horách, prípadne sa zbaviť rizika rozbitých okuliarov na dlhom treku znie úžasne. Aj tak však stále váham nad plusmi a mínusmi tejto operácie.

Bežne nosím kontaktné šošovky a každá jedna je v jednorazovom plastovom obale. “Bezobalovosť” zdravých očí je ďalším skvelým argumentom prečo ísť do toho. Stále však nie som úplne presvedčený a preto ďalšou variantou môže byť častejšie nosenie okuliarov.

Zbieranie odpadkov v lese

Nemám príliš rád rozhorčené príspevky na internetových diskusných fórach, kde niekto s naštvaným komentárom odfotí odpadky v lese. Väčšinou sa len spustí naštvaná diskusia o tom, aké sú ľudia svine a každý si akurát ponadáva. Je dôležité na tento problém upozorňovať, no ideálne nie nadávaním, ale dobrým príkladom. Už v minulosti som si zvykol počas venčenia psa zobrať z lesa aspoň jeden odpadok a občas niekoho zlákam, aby mi pomohol vyzbierať aj oveľa viac. Myslím, že akákoľvek, aj keď len malá akcia prinesie oveľa viac úžitku.

To bolo len zopár príkladov, ktorými som sa pokúsil sám seba (a možno aj vás) inšpirovať. Celková zmena však bude asi náročnejšia a tejto problematike sa plánujem v budúcnosti venovať oveľa viac.

Lukáš

Večný optimista. Hyperaktívny blázon, cvok, ktorý je denne predávkovaný endorfínmi. Veľmi rád spoznávam nových ľudí, milujem život a snažím sa ho žiť na 200%.

Môže sa Vám ešte páčiť...


Get Widget