V zajatí Husky šteniatok

Po prežití medvedieho útoku som sa rozhodol, že je čas na trošku relaxu. Najlepším spôsobom, ako sa na Aljaške uvoľniť je navštíviť jedny z najúžasnejších bytostí na svete – psov Husky!

S kamoškou Teodorou mierime do parku Denali, kde nás čaká polhodinový program venovaný týmto nádherným stvoreniam. Prichádzame k miestu, kde majú svoje búdy a môžeme si zopár z nich pohladkať, zatiaľ čo nám vysvetľujú, čo je každý konkrétny havo zač. „Táto je tehotná, čoskoro bude mať šteniatka“, komentuje opaľujúcu sa fenku jej cvičiteľka. Každý je iný, každý je úžasný.

VP1030393_resized  VP1030399_resizedVP1030398_resized VP1030403_resized VP1030411_resized

Onedlho začína mini prednáška, pri ktorej sa dozvedáme, že psov Rangeri v parku používajú v zime aj preto, že snežné skútre sú príliš hlučné a nepatria do divokej prírody. Navyše je veľmi užitočné sa k týmto stvoreniam pritúliť, ak je vám napriek tone oblečenia stále zima. Čoskoro začínajú všetky psy brechať a je jasné, že vedia čo sa blíži. Predvádzačka ťahania saní. Každý jeden chce, aby ho vybrali. Každý jeden chce ťahať. Majú to zakorenené hlboko v krvi. Za pár minút je vybraných deväť šťastlivcov, ktorí su zapriahnutí za sane. Tie majú na sebe malé kolieska, keďže je leto a sneh teda chýba aj na Aljaške. (Aj keď na horách je samozrejme stále)

VP1030422_resized

Po predvádzačke sa lúčime so psami, no to najlepšie nás ešte len čaká. Toto bolo pre nás len malé predjedlo. Huskyov nikdy nie je dosť a tak sme sa rozhodli, že pre zmenu namierime do slávneho Husky Homestead. Miesta, kde sa cvičí a šľachtí svetová elita týchto špičkových športovcov.

Privítacia čata je neopísateľná – každý z nás dostáva do ruky malé šteniatko, ktoré nás hypnotizuje svojou rozkošnosťou a huňatosťou. (It`s so fluffy I`m gonna die!!!)

husky-homesteadVP1030426_resized

Keďže však nasleduje prvá prednáška o huskych, šteniatka nám po pár minútach (ale prisahal by som, že to boli sekundy!!!) kradnú. Vedia totiž, že by nikto z nás nedával pozor. Chtiac-nechtiac vraciame šteniatka naspäť. Už vopred nás varovali, že ich majú spočítané a určite by si všimli, ak by nejaké záhadne zmizlo.

VP1030435_resized  VP1030442_resized

Dozvedáme sa mnoho nových a zaujímavých informácií. To, že nás privítali šteniatkami vôbec nebola náhoda. Stretávanie šteniatok s veľkým množstvom ľudí je veľmi dôležitou (a prvou) súčasťou ich výcviku. Na štarte veľkých závodoch sú tisíce fanúšikov a je dôležité, aby boli na obrovské množstvo cudzích ľudí zvyknuté. Zvykajú si na neznáme pachy, davy ľudí a zmätok naokolo. Aj vďaka tomu sa z nich môžu stať najlepšie ťažné psy na svete.

VP1030444_resized  VP1030450_resized

Počas prednášky nás nechajú pohladkať aj zopár skúsených veteránov a veteránok. Sú naozaj nádherní, ale ja chcem naspäť svoje šteniatka!!! Prednáška pomaly končí a všetky psy začínajú brechať. Vieme, že sa tešia, že ich zapriahnú za sane. Alebo žeby nie? Opäť je vybraných zopár šťastlivcov, ktorých zapriahajú za… štvorkolku! Aj s ňou títo vrcholoví atléti trénujú v lete, keď chýba sneh a sane.

Ukážkové koliesko ťahania štvorkolky končí a presúvame sa na prednášku človeka, ktorému to tu všetko patrí. Legenda psích záprahov –  Jeff King. Zisťujeme mnoho nových informácií o závodoch, ale aj o psoch. Vedeli ste napríklad, že dvojitý kožuch Huskyho je svojim spôsobom niečo ako goretexová membrána?

VP1030453_resized  VP1030455_resized

Po prednáške sa pomaly  lúčime so šteniatkami, ktoré sa hrajú vonku. Je to veľmi ťažké, ale nakoniec ich predsa-len opúšťame. Je mi však jasné, že sa sem do konca prázdnin určite aspoň raz vrátim.

Lukáš

Večný optimista. Hyperaktívny blázon, cvok, ktorý je denne predávkovaný endorfínmi. Veľmi rád spoznávam nových ľudí, milujem život a snažím sa ho žiť na 200%.

Môže sa Vám ešte páčiť...


Get Widget