Koláčová výprava

Knižnica. Nádherná, veľká knižnica, ktorá sa vyníma na najvyššom poschodí domu oproti našim koľajniciam. S Betkou a Romankou (známou fotografkou) sme po večeroch zvykli s obdivom pozorovať dôkladne poukladané knižky na krásnych hnedých poličkách, osvetlených malou stolnou lampičkou. Možno to vyznie hlúpo, ale túžili sme spoznať ju zblízka. A keďže nie sme ľudia, ktorí zvyknú len snívať, rozhodli sme sa, že preto aj niečo spravíme.

Určite poznáte z amerických filmov a seriálov ten ich typický predmestský zvyk – keď sa prisťahuje niekto nový, tak mu susedia napečú koláč, a prídu ho navštíviť a zoznámiť sa. Presne to bola naša taktika…

Viete, holky na koľajniciach vedia dokonale piecť. A to aj napriek bojovým podmienkam, plným kuchynkám, rúre vyhadzujúcej poistky a večne chýbajúcim pekáčom.

Napríklad Romankine muffiny sú skoro rovnako super ako jej fotky. Betka, aj keď by sa vám skromne snažila tvrdiť pravý opak, je talent sám o sebe. Alebo taký koláč od majcúľ – aj keď sa (podľa nej) pokazí, stále je tak 10x lepší ako čokoľvek, čo by ste našli v okruhu 100 kilometrov.

Teraz si predstavte, že Romanka a Betka spojili spolu so svojou spolubývajúcou Maťkou sily a napiekli Superkoláč. Pôvodne bol určený pre iné účely, ale keďže zostala ešte polovička plechu, vedeli sme, že nastala naša chvíľa.

Berieme pekáč a s Betkou kráčame smerom k bránke oproti. Pôvodne chcela ísť aj Romanka, ale na poslednú chvíľu vycúcala, a tak nás spolu s ďaľšími klácelkáčmi pozoruje z okna spoločenskej miestnosti.

Pri plote je viacero zvončekov a tak prekvapene zisťujeme, že v tom dome asi nebude len jeden byt. Nič to, musíme si náhodne vybrať.

Cŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕn

Srdce nám bije ako o preteky, a zrazu vidíme ako celkom sympatická, staršia teta schádza po schodoch, až kým sa neotvorí bránka.

Nasledujúci rozhovor je skoro celý pod réžiou Betky:

– Dobrý deň.

Zmätený pohľad nič netušiacej tety, ktorá nechápe čo za podomových obchodníkov ju to prišlo v túto večernú hodniu navštíviť

– Dobrý deň, nedáte si koláčik?

Teta stále nechápe

– Dáte si koláčik?

– Vy bydlíte naproti, že jo? (ukazuje na naše klácelky)

– Áno, áno, dajte si koláčik. Ostalo nám a nevieme čo s ním.

Teta je pobavná a konečne ochutnáva koláčik a veľmi si ho pochvaľuje.

– Vy bývate tam hore? (s malou dušičkou ukazujeme na knižnicu)

– Ne, ne, tam bydlí Novákovi, ja bydlím o poschodí níž.

– A myslíte že by si dali koláčik?

– To asi ne, víte, oni mají teď všichni chřipku.

– No vidíte, o dôvod viac im poslať po koláčiku. Alebo sa spolu nekamarátite?

– Ale jo, jo...

A tak teta odišla po tanieriky, ktoré sme jej naložili pochúťkou pre chorých susedov. S úsmevom a prianím pekného večera sme sa s ňou rozlúčili. Tento krát nám to s návštevou knižnice nevyšlo, ale aj tak to stálo za to. Možno nabudúce…

 

(Sunday, July 15, 2012)

Lukáš

Večný optimista. Hyperaktívny blázon, cvok, ktorý je denne predávkovaný endorfínmi. Veľmi rád spoznávam nových ľudí, milujem život a snažím sa ho žiť na 200%.

Môže sa Vám ešte páčiť...


Get Widget